Producenci
Interaktywna podłoga dla dzieci – sposób na zabawę i rozwój motoryki 0
Interaktywna podłoga dla dzieci – sposób na zabawę i rozwój motoryki

Coraz więcej osób zwiększa swoją świadomość na temat ogólnopojętego zdrowia – zwłaszcza u dzieci, które znacznie łatwiej jest wyprowadzić z różnych wad. Wymaga to jednak nie tylko specjalnej wiedzy, ale i zastosowania najróżniejszych narzędzi, które ułatwią im rozwój. Zanim podejmie się odpowiednie kroki usprawniające dane obszary, warto rozważyć, co będzie najlepsze. Współczesna technologia daje znacznie więcej możliwości. To właśnie przy jej pomocy powstało jedno z najlepszych i najbardziej rozwojowych urządzeń – interaktywna podłoga. Do czego służy i co może zaoferować w procesie edukacyjno-rehabilitacyjnym?

Czym jest interaktywna podłoga dla dzieci?

Rozwój technologii pozwala stosować coraz więcej narzędzi także w edukacji oraz rehabilitacji. Powstaje coraz więcej nowoczesnych zastosowań dla opiekunów i nauczycieli, którzy specjalizują się w pracy z dziećmi z różnymi zaburzeniami. Dzięki temu możliwe jest w znacznie szybszym tempie niwelowanie braków oraz wypracowywanie pewnych trudności. Właśnie dlatego postanowiono stworzyć podłogę interaktywną dla dzieci. Stała się ona wsparciem dla dzieci z niepełnosprawnościami i zaburzeniami.

Oczywiście, dzieci niesłyszące lub słabosłyszące wymagają zupełnie innego podejścia i terapii niż te, które są niepełnosprawne ruchowo. To samo tyczy się tych, które dotknięte są spektrum autyzmu czy dysleksją, dysgrafią bądź dyskalkulią. Niemniej interaktywna podłoga dla dzieci jest innowacyjnym rozwiązaniem, które łączy w sobie zarówno zabawę, jak i ruch, który zapewnia rozwój układu motorycznego oraz sensorycznego. Specjalnie zaprojektowany system umożliwia dzieciom interakcję nie tylko poprzez dotyk, kroki lub gesty, lecz także pobudza do kontaktu z innymi dziećmi bądź dorosłymi obecnymi na podłodze razem z nimi. Cały jej układ został stworzony tak, że składa się z projektora i sensorów zamontowanych na ścianach lub suficie. Każdy z sensor rejestruje ruch dziecka, a specjalnie zaprojektowane projektory w tym czasie wyświetlają obrazy, dźwięki oraz różnorakie efekty, dopasowując się do aktywności.

Zalety terapii przy pomocy podłogi interaktywnej – co dziecko może wynieść?

Spora część osób nie rozumie, w jaki sposób tak zaprojektowana podłoga może pozytywnie wpływać na rozwój i terapię dziecka. Wyjaśnienie jest jednak proste – ruch daje wiele możliwości, a połączenie go z najróżniejszymi czynnikami edukacyjnymi staje się skutecznym wsparciem w pracy nad zaburzeniami. Podłoga interaktywna, nazywana też smartfloor, umożliwia powstawanie nowych doświadczeń sensorycznych, które łączą w sobie nie tylko pozytywne emocje, ale i symulują zmysły. Właśnie to uaktywnia połączenia neuronów w mózgu do pracy. Wzmacnia to także przepływ krwi, dostarczając więcej tlenu oraz substancji odżywczych. Połączenie tych kilku rzeczy zdecydowanie tworzy jedną zaletę – ułatwia to przyswajanie wiedzy.

Co jeszcze można wynieść z tego typu nauki i zabawy? Wsparcie pamięci. Bez wątpienia połączenie ruchu, obrazu i muzyki aktywuje wiele doznań emocjonalnych, pobudzając przy tym ćwiczenie komórek mózgowych. Dziecko spotyka się także z wieloma emocjami – zaskoczeniem, radością, a może i nawet niezadowoleniem, gdy nie trafi na ulubiony dźwięk bądź kolor. Znacząco ćwiczy to także cierpliwość oraz wyrażanie własnego zdania, gdy pozwala mu się wypowiedzieć o tym, co mu się podobało, a co zawiodło jego oczekiwania. Smartfloor zdecydowanie jest atrakcją i rozszerzeniem doświadczeń każdego, kto się zetknie z tą innowacją.

Coraz więcej ośrodków terapeutycznych decyduje się na zainwestowanie w interaktywną podłogę. Ułatwia ona eksperymentowanie, zdobywanie wiedzy i przede wszystkim poznawanie swojego własnego ciała i psychiki. Pozytywne skutki dostrzega niemalże każdy, kto postanowił dać swojej pociesze możliwość skorzystania z tego rozwiązania. Aktywacja wielu obszarów mózgowych jest znacznie prostsza, a praca nad nimi pod okiem specjalisty przynosi zadowalające efekty. Dlatego też smartfloor to dobre rozwiązanie, które powinno pojawić się wszędzie tam, gdzie pracuje się z dziećmi z zaburzeniami.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl